آموزش تجارت الکترونیک - کسب و کار اینترنتی از ایده تا اجرای ایده
 
» تعداد مطالب :
» آخرین بروز رسانی :
» آخرین بازدید :

   

مشاوره ، طراحی و اجرای مدل تجارت الکترونیکی کسب کار شرکت ها توسط تاجر الکترونیک

قبل از پرداختن به اصل موضوع سوالاتی که در این مورد لطفا به سوالات زیر توجه کنید: 

سلام . لطفا درصورت امکان راهنمایی بفرمایید که چرا ما در فروش اینترنتی موفق نیستیم ، آدرس سایت و صفحه اینستاگرام ما  اینه ....  

سلام  مدتی هست یک سایت طراحی کردیم و با تعدادی پرسنل شروع به کار کردیم به این نتیجه رسیذیم که اصلا طراحی سایت ما از اول اشتباه بوده میشه راهنمایی بفرمایید چکار کنیم ؟ 

در زمینه صادرات محصولات معدنی ایرانی یک ایده خوب دارم سرمایه گذار سراغ دارید ؟

سلام ، کلی هزینه کردیم و یک مجموعه تجرات الکترونیکی راه اندازی کردیم اما برای جذب مشتری و بازاریابی شدیدا مشکل داریم بفرمائید اشکال کار کجاست ؟ 

اینکه تصور کنیم ما یک ایده داریم و با ایده پردازی بدون برنامه و پلتفورم تجاری  یک وب سایت برای ما طراحی کنند و به فکر و ایده ارمانی خود دستیابی کنیم احتمال وقوع این موضوع  تقریبا صفر میباشد و بیشتر شبیه خیال پردازی است تا تبدیل ایده به محصول هر چند که تمام کسب و کارهای بزرگ دنیا از یک ایده و هر ایده از خیال پردازی تحقق یافته است . خوب اگر اینگونه بود خوب همه جف بیزوس موسس امازون و یا استیو جابز می شدند . با این مقدمه کوتاه و سوال های مطرح شده تقریبا اصل موضوع  این بحث  مشخص گردید . خوب یک راست برویم سر اصل مطلب 


ایده مانند یک زمین بکر می ماند که از دو حالت خارج نیست یا این زمین حاصلخیز است یا خیر . ایده یا قدرت اجرایی دارد و قابل اجرا شدن است یا خیر از بن و ریشه یک خیال باطل  و انتزاعی می باشد . یک کسب و کار در مرحله ایده اصلا قابلیت خرید و فروش و جذب سرمایه گذاری ندارد اینکه انتظار داشته باشیم برای هر ایده ما یک سرمایه گذار پیدا شود خیال باطل است مگر اینکه ما از قبل از ایده پردازی کسب وکاری موفق راه اندازی کرده باشیم و فردی مانند بیلگیتس باشیم ایده های بیلگیتس به نظرم حتی ارزش قیمت گذاری و ورود به بازار سهام های بین المللی را دارد . پس این موارد را به ترتیب درفرایند کار خود عملا اجرا کنیم .

کسب و کار اینترنتی از ایده تا اجرای ایده
http://iecg.ir/post/256

1.در مرحله ایده باید ما ایده کسب و کار خود را از دو منظر داخلی قوت و ضعف خودمان و دو منظر خارجی فرصت ها و تهدید ها  کاملا ارزیابی و مقایسه کنیم تشکیل یک ماتریس SWOT و شناخت واقع بینانه این عوامل تازه وارد فاز بعدی یعنی اجرا می شویم در واقع در این مرحله باید ها و نباید های ایده ما مشخص می گردد . اگر در این مرحله توانستیم به نقطه های منطقی و ایده ال ایده تا عمل خود برسیم پس ایده ما قدرت اجرایی را دارد . این مرحله اصلا قدرت جذب شریک را ندارد . 

2.مرحله دوم تدوین ایده می باشد . این مرحله درواقع تعیین استراتزی های اصلی کسب و کار ما می باشد در این بخش ما باید بتوانیم به این نتیجه برسیم که پیاده سازی ایده ما چه ارزش ویژه ای را برای مشتریان ما ایجاد می کند . این ارزش ویژه تعریفی با حساسیتی بالا دارد شماید الان در ذهن شما این سوال ایجاد شود که ارزش ویژه به چه معنی می باشد . بای ک مثال ساده این موضوع را تشریح می کنم خوب در کسب و کار های اینترنتی مشتریان انتظار دارند یک خدماتی متمایز و ارزان با کیفیت و کمیت مناسبی دریافت نمایند در اینجا بحث استراتژی رقابتی پیش می آید خوب از یک طرف خلق ارزش متفاوت برای مشتری هست و از طرفی هم بحث سود و زیان خود ما می باشد هدف ما از راه اندازی هر کسب و کاری یقینا کسب سود و رقابتی سالم می باشد . 
سایت مامان پز یکی از استارت آپ های موفق ایرانی که توسط یکی از ایده پردازان و کار افرینان جوان ایرانی خلق و اجرا شد و به یک کسب و کار کاملا موفق ایرانی تبدیل شد 

اما سوال اینجاست که  ایجاد ارزش ویژه برای مشتری در این کسب و کار  در کجا است ؟ اصلا ارزش ویژه مشتری در اینگونه کسب و کار ها چه معنایی می دهد . حلقه مفقوده شکست بسیاری از کسب و کارهای اینترنتی در این بخش است . بدقت توجه کنید ! ارزش ویژه مشتری در مامان پز اینجاست که گروهی از مشتریان و مخاطبین این کسب و کار غذای خانگی می خواهند از طرفی هم سرویس دهی به این طیف گسترده مشتری و متقاضی از نظر سخت افزاری و تهیه مقدمات و پشتیبانی و پوشش جغرافیایی طیف وسیعی 22 منظقه شهرداری تهران به خصوص نقاط پر تقاضا و تنوع سلیقه ها برای یک دختر خانم جوان و کارافرین تقریبا محال است و اگر همه اجرایی باشد یک اشپزخانه ای به اصلاح شاه عباسی نیاز دارد و توان مالی در شاید حد دختر پادشاه ! اما خانم لطیفی چگونه ارزش ویژه ایجاد کرد فقط یک سیستم منظم ارتباطی بین شبکه زنان علاقه مند به اشپزی خانه دار و شناسایی و تنوع غذا های آن ها در حد یک وعده خانگی ایجاد کرد و با توجه به مدیریت ریسک هم اگر یک وعده غذا های آنان با توجه به سیستم تنوع سفارش مشتری فروش نرفت نهایت آن وعده غذای فروش نرفته خانم یا خانم های خانه دار در وعده بعد توسط خودشان مصرف می شد و این ارتباط همکاری با رضایت می باشد و با فروش و سفارش غذا در هر مرحله مامان پز فقط کارمزد خودش را بر می دارد و پول اصلی غذا به خانم های خانه دار تقدیم می شود واز طرفی هم مشتری به خوراک ارزان و خانگی خود رسیده . البته ذکر این نکته هم حائز اهمیت است که شرط آشپز سلامت و پخت و توزیع غذا هم تابع شرایط بهداشتی و استاندارد خود است . این همان معنای ایجاد ارزش ویژه را می دهد .اگر به مصاحبه های کارافرینان ایرانی در این حوزه توجه کنیم همه آنان در ایجاد ارزش ویژه نقطه اشتراک دارند و این اصلی ترین بخش موفقیت یا عدم موفقیت در این بازار است . این قضیه قابل تعمیم است در حوزه های مختلف حتی در عرصه های بین امللی و صادرات و ارائه خدمات و یا فروش کالا به مشتریان خارجی . ایجاد ارزش در این بخش باید شرایط رقابتی آن نیز در نظر گرفته شود و سرعت اجرای ایده تا عمل تا قبل از کپی کردن طرح و ورود رقبا بسیار مهم است اولا برند ما را تثبیت می کند ثانیا فرصت ایجاد گسترش ایده و سود دهی ما را برای بالا بردن قدرت نفوذ ما را در بازار تضمین می کند . این بخش استراتژی سری کسب و کارها می باش که معمولا کارافرینان اصلا به آن نمی پردازند و در صورت موفقیت فقط در مورد چشم انداز های متوسط و بلند و برنامه های توسعه ای خود صحبت می کنند . اگر مورد دیگری در این خصوص بخواهیم مثال بزنیم ایجاد شبکه مسافربری شهری با یک نرم افزار و استراتژی درست و مدیریت صحیح توسط اسنپ می باشد . وسیع ترین شبکه حمل نقل شهری که حتی یک تاکسی ندارد و فقط کارمزد خدمات خود را از مسافر به صورت غیر مستقیم و از راننده به صورت مستقیم دریافت می کند و ارزش ویژه ان نیز ایجاد سفرهای امن راحت و ارزان در شبکه پوسیده حمل نقل شهری ، شهرهای بزرگ از جمله تهران می باشد . در مرحله تدوین ما می توانیم برای جذب سرمایه گذار مذاکره و چشم انداز مناسبی داشته باشیم . 

3.مرحله سوم اجرا و  پیاده سازی مدل ایده در وب سایت و یا اپلیکشین می رسد اینکه این وب سایت یا اپلیکیشن بسته به نوع طیف مخاطب توسط چه کسی برنامه نویسی و چگونه پشتیبانی شود و ایده ما چگونه در وب سایت اجرا شود و رعایت مسائل فنی و شکل و ساختار بازاریابی اینترنتی چگونه باشدو مهمتر چگونه برند اینرنتی ما شکل بگیرد نیاز به دانش و تجربه و یا استفاده از دانش و تجربه دیگران را دارد . تازه در این مرحله مدل تجارت الکترونیکی ما پیاده می شود و این همان مرحله تاجر الکترونیکی شدن است . تصور اینکه این کار یک کار ساده و ارزان است تصوری غیر واقع بینانه است . ما در این مرحله اگر تدوین ما چشم انداز مناسبی داشته باشد تازه می توانیم جذب سرمایه گذار یا شریک گیری نماییم . 

 انتخاب تیم طراحی مناسب ، تدوین یک استرانژی درست بازاریابی ، جذب بازدید کننده یا به اصلاح افزایش ترافیک وب سایت و تبدیل این ترافیک به اعضا و ایجاد نیاز و خواسته درون این اعضا برای خرید از ما تازه ابتدای کسب و کار ما می باشد . 
پیاده سازی ایده در وب سایت و اینکه این وب سایت یا اپلیکیشن مطابق با چه استاندارد و الگویی باشد مراحل و فرایندی است که ما در کارگاه های عملی پرورش تاجرالکترونیک روی آن تاکید ویژه داریم . این که ما در این بخش چه تخصص هایی باید داشته باشیم و شیوه تقسیم کار در بخش های مختلف سایت چگونه باشد این همان بخشی است که بسیاری از موسسین وب سایت ها از جمله موسس محترم  مامان پز قبل از آن تصور می کردند پول و تخصص زیادی نیاز ندارد ! هر چند این کار سرمایه کلان نمی خواد اما بدون هزینه و خرج نیست اما لازمه بازدهی این خرج تدوین استراتژی درست و اجرای قوی می باشد الباقی قسمت ها مانند یک نوزاد طبیعی اگر شرایط نگهداری از آن درست باشد یقین داشته باشید به فردی بالغ و سالم تبدیل خواهد شد . مواردی که در این بخش ما باید بدانیم اطلاع و اگاهی از ساختار و استراکچر یک وب سایت تجاری از منظر ساختار معماری و همچنین چگونگی تولید محتوا و تسلط به فرایند بازاریابی اینترنتی می باشد . مثلا خود تولید محتوا نیاز به تخصص هایی نظیر شناخت رفتار جستجوی مخاطبین و رفتار کاربران تا اطلاعات اولیه از اصول کارکردی موتور جستجوی گوگل را دارد . وموارد بازاریابی نظیر فعالیت در شبکه های اجتماعی و راهبردها و راه کاری دیگر بازار یابی اینترنتی که در مقالات بعدی در این مورد بحث خواهیم کرد . 

4.چهارمین مرحله ما ارزیابی و بازخورد از اجرای ایده می باشد . در این بخش ما برای ارزیابی نتیجه  اجرای کار خود یک بازه زمانی معینی تعریف می کنیم مثلا سه ماه یا شش ماه یا معمولا یک سال که پس از این زمان سه مرحله قبلی از ایده تا اجرا را ارزیابی می کنیم و دوباره در این مورد یک ماتریس SWOT  ترسیم می کنیم . باز خوردهای این بخش به ما کمک می کند که کاستی های کار را شناخته و یا اینکه ایده خود را تکمیل یا گسترش دهیم . در این مرحله است که ما استراتژی هدایت سازمانی ما مشخص می گردد که آیا ما استراتژی رشد و پیشتازی را در پیش بگیریم و تخته گاز برویم و ایده خود را تکمیل تر کنیم یا اینکه قعلا با همان برنامه و ثبات قبلی حرکت کنیم و یا اینکه برنامه کار خود را کوچکتر یا کلا متوقف نماییم .  در تجارت الکترونیکی باید مطابق متد ها حرکت کنیم و ازمون خطا نکنیم و تفکر پلتفرمی آمیخته با خلاقیت داشته باشیم .
در هر مرحله از این چهار بخش می توان بحث های گسترده و وسیعتری عنوان کرد که در مقالات بعدی به آنها پرداخته خواهد شد . 

حسین زینی وند 

تاجر الکترونیک 

مدرس و مجری کسب و کار های اینترنتی و تجارت الکترونیکی 

هشتم بهمن 1396 

09121870651

جلسات حضوری مشاوره رایگان نیست . مشاوره تلفنی نداریم 
:: مرتبط با: خصوصیات وب سایت تجاری , آموزش تجارت الکترونیک ,
:: برچسب‌ها: کسب و کار اینترنتی از ایده تا اجرای ایده , مشاوره کسب و کار , بهترین مدرس تجارت الکترونیکی در ایران , حسین زینی وند مدرس تجارت الکترونیکی , بهترین سخنران تجارت الکترونیکی ایران , تاجر الکترونیکی , اموزش تجارت الکترونیکی و کسب و کار اینترنتی ,
:: لینک های مرتبط: وب سایت تجارت الکترونیکی ایران ,
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات